Zasedání prezidia
Ve středu dne 11. září 2024 proběhlo v Praze pravidelné zasedání prezidia FVČ. Prezidium projednalo následující materiály a problematiku:
Zprávy o hospodaření prezidia za měsíce červen, červenec a srpen 2024. Po krátké diskusi prezidium předložené zprávy projednalo a schválilo bez připomínek.
Přípravu zasedání Rady FVČ. Zasedání je zajištěno od 9:30 hodin dne 17. září ve Vládním salonku, účast většiny delegátů potvrzena. Programem jednání bude především příprava kolektivního vyjednávání a jako hosté jsou pozvání p. Vondráček, ředitel odboru osobní dopravy ČD a jeho náměstek Ing. Tesař. Tématy jednání budou informace k aktuálnímu vývoji v oblasti smluv s objednateli od nového JŘ a vývoj opatření k redukci negativních dopadů v zaměstnanosti v oblasti Jihomoravského kraje. Prezidium vzalo informaci na vědomí.
Příprava kolektivního vyjednávání za uzavření PKS 2025. Prezidium projednalo a určilo vyjednávací týmy FVČ pro nadcházející kolektivní vyjednávání u jednotlivých zaměstnavatelů. Pro ČD, a.s. byl určen tým ve složení p. Košťál – vedoucí týmu, alternace p. Benda a poradci p. Horáček a p. Smažík. Pro ČD Cargo, a.s. byl určen tým ve složení p. Horna – vedoucí týmu, alternace p. Benda, poradci p. Peca a p. Gargula. Pro Správu železnic s.o. byl určen tým ve složení p. Benda – vedoucí týmu, alternace p. Košťál, poradci pí Rohlíčková a pí Vogltanzová. Pro ČD Bus a.s. byl určen tým ve složení p. Benda – vedoucí týmu, alternace p. Košťál a poradce p. Smažík. Současně prezidium bylo informováno, že u ČD, a.s. je plánováno výjezdní kolektivní vyjednávání ve dnech 4.- 6. listopadu 2024, kterého se za FVČ zúčastní pánové Košťál a Benda.
Dodatek č. 1 ke Kolektivní smlouvě ČD Bus 2024. Prezidium bylo informováno, že dne 2. července 2024 byl podepsán dodatek k letošní kolektivní smlouvě ČD Bus a.s., který obsahuje úpravu definice seznamování zaměstnanců s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou dle požadavku FVČ, u řidičů zavádí příplatek za směnu s cyklo vozíkem a řeší příspěvek na činnost odborové organizace z prostředků Sociálního fondu společnosti ve vazbě na závazky plynoucí z ustanovení §277 zákoníku práce. Prezidium vzalo informaci na vědomí.
Návrh novelizace předpisu ČD Ok9 „Předpis o mimotarifních jízdních výhodách poskytovaných ČD, a.s.“ Prezidium navrhovanou novelizaci předpisu velmi podrobně projednalo a vypracovalo k ní množství připomínek, které uplatní v rámci probíhajícího připomínkového řízení.
Návrh 3. změny IN ČD Cargo PERs-28-B-ČDC-CZ „Zdravotní a odborná způsobilost“. Obsahem projednaného návrhu novelizace je implementace provedené organizační změny týkající se vzniku OPŘ a zapracování legislativních změn do obsahu interní normy. Prezidium projednalo navrhovanou změnu bez připomínek.
Návrh SŽ PO-16/2024-GŘ „Pokyn GŘ k účtování, tvorbě a čerpání Fondu kulturních a sociálních potřeb“. Pokyn obsahuje technickou úpravu pro schvalování, čerpání a další úkony spojené s FKSP. Prezidium návrh projednalo s jednou faktickou připomínkou.
Vstup nových členů a evidenční změny. Prezidium schválilo přijetí nových členů dle přiloženého seznamu a vzalo na vědomí změny v evidenci členské základny FVČ.
Další část jednání byla věnována projednávání doručených materiálů a zprávám jednotlivých členů prezidia a to zejména:
- informaci o materiálech projednaných per-rollam v období letních prázdnin.
- informaci o průběhu jednání pracovní skupiny k výstrojním součástem a OOPP u ČD, a.s. ve dnech 27. 6., 6. 8. a 10. 9. Dne 27. 6. byla hlavní témata jednání: úprava batohů pro strojvedoucí, schválení zavedení černých dámských punčochových kalhot, příprava pilotního provozu zimních akční oděvů, vyvzorování nových brašen pro vlakový doprovod (na POP NG) a problematika požadavku FVČ na povolení používání starého vzoru čepice (brigadýrky) v kombinaci s novým vzorem stejnokroje do doby vyvzorování nových brigadýrek, které by byly jako nepovinná součást stejnokroje zaměstnancům k dispozici. Na jednání dne 6. 8. proběhlo vyhodnocení nabídek výběrového řízení na dodávku stejnokrojů. Cenově nejnižší nabídky neodpovídaly požadavkům na kvalitu, a proto bude pravděpodobně nutné zopakovat výběrové řízení se zaměřením na výběr kvality dle zadané technické dokumentace. Lze jen doufat, že vše proběhne v relativně krátké době, protože jinak reálně hrozí, že současný nedostatek některých výstrojních součástí se prohloubí a bude časově delšího rázu. Na jednání dne 10. 9. proběhlo posouzení nových vzorů pracovních montérek a pracovních bot, na které bude spuštěn pilotní provoz. Dále byl předveden nový vzor brašny vlakového doprovodu (na POP NG) a projednána možnost zařazení skořepinového kufru jako služebního zavazadla strojvedoucích a vl. čet, který bude alternativou vůči současným kufrům a batohům. Dohodnuto spuštění zkušebního pilotního provozu kufru, který v současnosti ČD nabízejí na svém Fanshopu.
- informaci z průběhu jednání odborových organizací s vedením SŽ, které proběhlo distanční elektronickou formou dne 2. 7. 2024. Hlavním tématem jednání bylo vyjednávání o 2. změně PKS SŽ, která byla vyvolána nutností reakce na účinnost změny Nařízení vlády č. 589/2006 Sb. o pracovní době zaměstnanců v dopravě. Změna PKS byla sjednána. Dalším tématem jednání byla problematika FKSP a návrh na úpravu Zásad hospodaření s FKSP, který v konečném důsledku nebyl přijat.
- informaci z průběhu o jednání Představenstva ČD, a.s. a OC dne 26. 8. 2024. Zástupci OC byli informování o personálních změnách, situaci v opravárenství, stavu hospodaření společnosti a plánu investic na obnovu vozového parku. Dále byla diskutována problematika vývoje trhu a obhajoba výkonů u objednatelů, dodávky nových vozidel, problematika nevyhovujícího zázemí pro provozní zaměstnance na vlacích a problematika údržby vozového parku i chybějících kapacit pro servis. Ze strany FVČ zazněl požadavek na centrální řešení problematiky úschovy a dobíjení POP NG mezi směnami tak, aby zaměstnanci nebyli nuceni si přístroje nosit domů a ručili za ně zaměstnavateli mimo pracovní dobu, což je v rozporu s platnou legislativou. Dále zaměstnavatel přednesl žádost, k požadavku OC na změnu v oblasti zahraničního stravného, danou problematiku řešit až v rámci nadcházejícího kolektivního vyjednávání.
- informaci z průběhu jednání vedení ČD Cargo, a.s. s představiteli OC dne 27. 8. 2024. Zástupci OC byli informováni o vývoji hospodaření společnosti za první pololetí 2024. Vedení společnosti informovalo o přípravě postupu k zajištění vyrovnaného hospodaření, protože společnost musí reagovat s předstihem na možný budoucí negativní vývoj a vyvarovat se ztrát. Dále byla přednesena informace o vývoji čerpání Sociálního fondu, o změně Katalogu povolání a o bezpečnosti provozu SMS.
- informaci o vypořádání připomínek FVČ k 2. změně Opatření Ř-O18 „Provoz ETCS“.
- informaci o vypořádání připomínek FVČ k novelizaci Procesních listů s účinností od 9. 6. 2024.
- informaci k požadavku FVČ na možnost používání starého vzoru stejnokrojových čepic (brigadýrek) v kombinaci s novým stejnokrojem. Gestorem předpisu bylo po dohodě umožněno donošení stejnokrojových čepic do konce roku 2026 a tato změna bude doplněna do textu procesního listu O-02.
- informaci o plánované redukci pracovišť OCÚ. Ze současných 31 pracovišť je pět určeno k útlumu. Jedná se o Mladou Boleslav, Čerčany, Blatná, Znojmo a Klatovy. K rušení dotčených pracovišť bude docházet postupně do roku 2030, a to v souvislosti se změnou vozby v daných lokalitách.
- informaci o rozhodnutí GŘ SŽ výplatě mimořádné odměny GŘ všem zaměstnancům SŽ za měsíc srpen 2024. V návaznosti na výsledky hospodaření SŽ rozhodl generální ředitel o vyplacení jednorázové mimořádné odměny ve výši 7 tisíc Kč každému zaměstnanci. Uvedené manažerské rozhodnutí vzalo prezidium na vědomí.
- informaci o aktuálním stavu příprav kulturní akce Památky Jižní Moravy, kterou FVČ pořádá v závěru letošního září.
Příští pravidelné zasedání prezidia proběhne v Praze dne 2. října 2024.